Udar koronakrize osjetile su i tvrtke iz sektora nautike, proizvodnje i prodaje brodske opreme. Iako potražnja za manjim brodovima nije pala, pojavili su se novi pandemijski izazovi - manjak sirovina i poteškoće s prijevozom. Ipak, poduzetnici u Istri pronašli su načine da održe, pa čak i unaprijede svoje poslovanje, piše HRT.
Kada im se spomene koronakriza, poduzetnici se uglavnom žale. Neki pak poručuju - problem stvara novu priliku. S obzirom na to da su nautički sajmovi odgođeni, ova pulska tvrtka koja prodaje ugradbene brodske motore, provela je digitalizaciju poslovanja.
- To je sustav koji vodi sve baze klijenata i imamo jedan transparentan uvid u prodaju tj. jedan cijeli proces prodaje, od početnog upita do završene prodaje, i tako možemo biti efikasni i produktivni, a i sudjelujemo u digitalnoj i zelenoj tranziciji, ističe Ana Čalić, voditeljica marketinga tvrtke za prodaju brodskih motora.
A proizvod se mora plasirati i pokazati. Croatia Boat Show trebao se održati u travnju. No zbog pandemije je odgođen.
- Zakinuti smo time, čak i prošle godine Velesajam je završio koronom, kaže Marcel Brkić, vlasnik obrta za proizvodnju plovila.
Mali brodograditelji pak poručuju - pada prometa nema, posla ima više nego ikada prije. No problem je dobava materijala.
- Jako nam je otežana dostava, zadnjih godinu dana to se jako počelo osjećati, nema sirovine u Europi, nemate artikala, opreme, jako dugo se čeka, to nam je jako sve usporeno, kaže Brkić.
Malim brodograditeljima pomoć mogu biti poticaji ministarstava iz EU fondova. No poduzetnici ističu - iznosi su previsoki i nisu prilagođeni manjim tvrtkama.
- Mislim da bi bilo bolje kad bi se radili po uzoru na poljoprivredu i vinare, ciljane potpore za našu branšu, trebalo bi nam da nas se modernizira i da si svatko može priuštiti malu radionicu i izgradnju novog kalupa, kaže Luciano Beg, potpredsjednik Udruženja male brodogradnje HGK.
Trenutačni poticaji Ministarstva gospodarstva dostupni su do kraja ovog mjeseca. Za ulaganje u širenje kapaciteta te za digitalnu i zelenu tranziciju, poduzetnici mogu dobiti 45 posto nepovratnih sredstava, piše HRT.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....