StoryEditorOCM

RJEŠENJE ZA OKOBrubaker je najjednostavniji vješalni čvor, brzo se uči, teško zaboravlja i izvrsno drži

Piše Boris Bulić/MAX FISHING
8. ožujka 2025. - 07:00
1. Udica se prihvati lijevom rukom pa se struna provuče kroz oko sa stražnje strane. Izvučeni kraj ne treba biti dulji od 15 do 20 centimetara.

Među samostežućim čvorovima, brubaker zauzima posebno mjesto.

Za razliku od klasičnih vješalnih kliznih čvorova brubaker je znatno jednostavniji s tim da su preklopna mjesta u samom čvoru jednako čvrsta kao i kod bilo kojeg drugog kompliciranijeg vješalnog čvora.

image

2. Pridržavajući udicu palcem i srednjim prstom lijeve ruke, kraći se kraj prebaci preko osnovne strune.

 

image

3. Mjesto na kojem se križaju slobodni kraj i osnovna struna treba prihvatiti lijevom rukom ostavljajući pritom uz udicu petlju širu od palca kojim se struna pridržava.

Zahvaljujući upravo svojoj jednostavnosti brubaker je idealan za vezivanje elementa u kojima koristimo strune manjih promjera.

Ovaj čvor ima primjenu u svim situacijama u kojima treba vezati element koji ima oko poput zogulina, udice s okom umjesto ušice, alkice varalice, solid ili split ringa…

image

4. Omatanje kraćeg kraja strune oko osnove treba nastaviti dok se ne dobiju tri labava namotaja. Potrebno je paziti da namotaji ostanu uredno posloženi i dovoljno široki za daljnji rad.

image

5. Kraći kraj strune se sada sa stražnje strane provuče kroz petlju koja nam je ostala uz udicu.

Brubaker jedino nije primjenjiv na elementima koji ne podnose konstantno stezanje kakav je slučaj, primjerice, s montažom tirolskog drvca.

Naime, ovaj se čvor pod opterećenjem konstantno sve više zateže tako da se lako može usjeći u element koji je mekan, poput plastične glave spomenute olovnice.

image

6. Provlačenje kraćeg kraja se nastavlja i kroz tri labava namotaja.

image

7. Tek nakon što je provlačenje dovršeno i nakon što je kraći kraj čvrsto prihvaćen prstima, namotaju se mogu pustiti. Laganim zatezanjem čvor poprima svoju karakterističnu formu osmice.

No zato na svim ostalim elementima drži bez ikakvih zamjerki.

Nije ga teško naučiti vezati, a nakon što se jednom svlada, brubaker postaje rutina.

image

8. Čvor je potrebno zasliniti i dotegnuti, ali još uvijek ne u tvrdo. Kada se zategne toliko da u petljama više nema zračnosti, može ga se po osnovi pažljivo potisnuti do udice.

image

9. Tek kada čvor legne na ušicu udice može ga se u potpunosti čvrsto dotegnuti zatezanjem osnovne strune. Nakon konačnog zatezanja višak strune se odreže na 1,5 do 2 milimetra od čvora čime je čvor brubaker dovršen.

22. ožujak 2025 07:35