StoryEditorOCM

Povratak fenomena?Dubrovački kapetan opisao nam je iskustvo s marčanom burom na moru: ‘ Nimalo ugodno, valovi tuku a ti ne možeš natrag‘

Piše Gabrijela Bijelić/Dubrovački.hr
10. ožujka 2025. - 11:30

Marčana bura stvarno nas je zaskočila i to odmah na početku ožujka. Povratak fenomena koji nas je posljednjih toplih zima uglavnom preskakao, komentirao je i umirovljeni pomorski kapetan Teo Grbić koji kaže kako ovogodišnja prva marčana bura može imati još dva ‘nastavka‘, ali i ostati izoliran slučaj:

image

Bura divlja na valovitom moru

Goran Sebelic/Cropix

- Svašta se događa, sve je promijenilo, cijeli svijet pa tako i vrijeme. Nema ni snijega ni vjetrova na koje smo naučili, to se može objasniti jedino klimatskim promjenama.

Ja nisam toliko naveg‘o po Jadranu pa nisam imao puno iskustava s marčanom burom, više s drugim neverama, ali se isto sjećam dok sam 1990-ih bio na gliseru koliko znaju biti neugodne ako vas zateknu na moru. Bilo je tih godina češće marčanih bura i jakih maestrala odnosno pulentada, ali ovo sad više nitko ne može predvidjeti. Globalno zatopljenje je učinilo svoje, vjerujem da je to razlog zašto se i raspored bure poremetio. Mnogi pamte da bi marčane bure puhnule 7., 17. i 27. ožujka, na sam taj datum ili dan prije ili poslije. Deset godina ne pamtim da je bila marčana bura kako treba. Ova koja je puhnula u nedjelju uvečer još se drži, a hoće li ostati samo na njoj ili će biti još dvije, tko to zna? Nema pravila, tko će to više pogoditi, ni meteorolozi više ne mogu predvidjeti vrijeme u tri dana, a kamoli u sedam ili deset – primjećuje kapetan Grbić pa upozorava koliko je marčana bura opasna ako vas zatekne na moru:

- Iako neki misle da je valovito samo kad je šilok, i jaka bura itekako može uzburkati more. Kad zapuše ili ona ili pulentada, more se jako podigne. Ja sam vozio za Italiju, iz Splita za Anconu i Pescaru, znali smo doći nasred Jadrana gliserom da bi nas doslovce ubili naleti bure. Sad godinama takvih bura nije bilo, ali kad se nađeš na pola puta do Italije na pučini, možeš molit‘ Boga da lišo prođeš. Ne možeš se vratiti u Dubrovnik, već si prešao milje i milje, ideš naprijed pa koliko možeš. Gliser je specifičan, iako je na krilima ide brzo, a ako se spusti na trup, ide 6 milja k‘o barka. Zato smo se kad bi zaburilo na otvorenom morali zavlačiti u valove da bi gliser održali na krilima, borba je to velika bila dok sam u vrijeme nepogoda ‘glisirao‘ po Jadranu – prisjeća se sugovornik drama s burom na pučini.

- Kad sam bio na Princess of Dubrovnik, Atlasovom izletničkom brodu koji je plovio između Istre i Venecije, kad bi vozili iz Poreča, gore bi nas uhvatila tršćanska bura i doslovce nas polomila. Više ne navegavam, ali iz onog što pratim jasno je da će se teško ta vremena vratiti jer se klima skroz preokrenula – istaknuo je Grbić.

DHMZ: Prošlog ožujka potpuno izostala

Prva tri dana ožujka obilježila je na moru bura koja je ponegdje bila jaka i olujna. Iako prema sinoptičkoj situaciji nije tipična i uobičajena "marčana" može se tako zvati. Slabljenje se bure očekuje u utorak, javljaju iz Državnog hidrometeorološkog zavoda:

- Prema pučkoj meteorologiji postoje 3 "marčane" bure koje se pojavljuju u prvom tjednu mjeseca, potom oko sredine mjeseca te u zadnjem desetodnevlju. Duž obale Jadranskog mora različiti su datumi u kojima se očekuje "marčana" bura (npr. oko 7., oko 14. i oko 21. 3. ili oko 7., oko 17. i oko 27. 3.). S obzirom na promjenu klime zabilježenu u ovom tisućljeću posljednjih godina događalo se da su dani s burom na prijelazu iz hladnog u topliji dio godine, odnosno u proljetnim mjesecima i to posebno u ožujku, bili zamjetno rjeđi. Primjer za to je ožujak 2024. godine kada bure u ožujku gotovo i nije bilo - ustvrdili su iz DHMZ-a.

- Hoće li i koliko u nastavku mjeseca biti još dana s jakom i olujnom burom ne može se precizno predvidjeti pomoću prognostičkih materijala za dugoročnu vremensku prognozu. Stoga se za više detalja o brzini i smjeru vjetra preporuča pratiti vremenske prognoze za kraće vremensko razdoblje dostupne na meteo.hr - savjetovali su iz Zavoda.

image

Jaka bura redovito snižava temperaturu

Tonci Plazibat/Cropix

Dodao kako se vjetra uvijek treba paziti:

- Kad ste na moru, grubo je kad god puše, trebate posebno paziti, dobro odvagnuti što i kako napraviti da vas ne polomi. Pogotovo kad imate putnike na brodu, treba biti naročito oprezan, ja sam znao i otkazati plovidbu, primjerice kad bih iz Visa išao za Anconu malo bih probno ‘izašao‘ vanka, ustanovio da vrijeme ne valja i da se ne može ploviti pa bismo se vratili natrag. Ali kad odete dalje i uhvati vas vjetar daleko od obale, onda nema druge nego ići pomalo naprijed do kraja u Italiji. Na sreću nisam doživio neka oštećenja na brodu, ali uglavnom zato što prvo morate odvagati kojom je brzinom najsigurnije ploviti. Ne možete se protiv mora boriti, morate se prilagoditi vremenskim uvjetima i pomalo napredovati, to je jedini način. Nema ništa na silu, treba usporiti i gledati da se maksimalno koliko se može izbjegnu udari mora u trup broda – zaključio je iskusni dubrovački pomorac.

Bura puše sa stražnje strane ciklone

Datumi puhanja bure nisu nikakva slučajnost, već imaju temelj u – životnom ciklusu ciklona, objasnila nam je svojedobno Danijela Vlašić, prognostičarka u Područnoj meteorološkoj službi Državnog hidrometeorološkog zavoda u Rijeci. Istaknula je kako ciklonalni sustavi ‘žive‘ prosječno tjedan dana, a bura puše sa stražnje strane ciklone pa odatle i to ožujsko ‘trojstvo‘ datuma:

- ‘Dubrovačka‘ bura povezuje se s premještanjem ciklone u Sredozemlju sa sjedištem iznad Egejskog mora, to je pojava karakteristična za ožujak na dubrovačkom području, gdje je prva asocijacija na buru problemi s prometom na dubrovačkoj Zračnoj luci. Zbog položaja piste, ona u Čilipima puše bočno i zrakoplovima je veliki ograničavajući faktor – rekla nam je Vlašić i potvrdila kako promjene u klimi odražavaju i na (anti)ciklonalna strujanja iznad Europe.

 

28. travanj 2025 09:42