
Zanimljivu edukaciju posvećenu tradicijskoj brodogradnji proveli su Sveučilište u Rijeci, Pomorski fakultet i tvrtka Marservis d.o.o, u sklopu projekta Tofola.
Održan je prvi od tri edukacijska modula kojima se nastoji prenijeti specifična znanja o gradnji drvenih brodica na nove generacije, s ciljem očuvanja tradicionalne brodogradnje i promicanja održivog razvoja priobalnih područja. Edukaciji su prisustvovali učenici Drvodjeljske škole iz Belluna (Italija) te učenici dviju riječkih škola, Drvodjeljske i strojarske škole i Tehničke škole u pratnji nastavnika.
Jutarnji dio edukacije započeo je predavanjima prof. dr. sc. Đanija Mohovića i prof. dr. sc. Roberta Mohovića, koji su učenike uveli u bogatu povijest brodogradnje Jadrana. Poseban naglasak stavljen je na najčešće vrste plovila, njihove tehničke karakteristike i povijesni značaj, od tradicionalne uporabe do suvremene integracije u turističku ponudu.
U nastavku, učenici su se detaljno upoznali s tehnikama gradnje tradicionalnih brodica i materijalima koji se koriste u tom zanatu. Predavanje je obuhvatilo odabir i pripremu specifičnih vrsta drva za različite dijelove brodica, kao i mogućnosti zapošljavanja u obnovi tih vrijednih plovila.
Kulminacija dana bilo je predavanje Valtera Krančića, majstora graditelja istarskih batana, koji je s učenicima podijelio svoje bogato četrdesetogodišnje iskustvo. Njegova priča o koracima gradnje i obnove velikog broja batana, jednog od najvažnijih simbola jadranske brodogradnje, ostavila je snažan dojam na sve prisutne.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....