StoryEditorOCM

KALIFORNIJSKA PASTRVAVlada ignorira već nastalu okolišnu štetu i planira nova uzgajališta u Velebitskom kanalu

Piše Zadarski.hr/
14. travnja 2025. - 09:00

Velebitski kanal mogao bi postati dom za četiri dodatna uzgajališta kalifornijskih pastrvi. Namjera je to koju je Vlada iskazala na prošlotjednoj sjednici, donijevši odluku o davanju u koncesiju lokacija na pomorskom dobru koje se nalaze u Gradu Senju i Općini Karlobag, piše Klimatski portal.

Na ukupnoj površini od 414.000 m2 planira se uzgoj kapaciteta 8.400 tona godišnje, a sama koncesija, vrijedna 535 milijuna eura, daje se na period od 20 godina.

Vrlo je lako moguće da se na toj lokaciji neće uzgajati kalifornijske pastrve, već atlantski losos, kao što je slučaj i s već postojećom koncesijom. Naime, tvrtka Adriatic Farming, koja je 2019. godine započela uzgoj u Lukovom Šugarju, već dvije godine “ne drži” kalifornijske pastrve, za čiji uzgoj je dobila koncesiju, već umjesto njih uzgaja losose. Nepoštivanje je to koncesijskih odredbi zbog kojih joj se, kako je i predviđeno ugovorom koji je 2019. godine potpisala s Vladom, koncesija može oduzeti.

Vjerojatno je da su nove koncesije, za koje se trenutačno prikupljaju ponude, namijenjene upravo tvrtki Adriatic Farming, budući da je ona ranije izradila studije utjecaja na okoliš za širenje uzgoja na četiri nove lokacije.

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture ne samo da šuti oko toga što se tvrtka ne drži postojećeg koncesijskog ugovora, već planira novim koncesijama dodatno ekološki devastirati područje Velebitskog kanala. Dosadašnje poslovne prakse tvrtke Adriatic Farming vrlo jasno pokazuju da im zaštita okoliša nije visoko na listi prioriteta, piše Klimatski portal.

Bez studije

Kako Klimatski portal doznaje od Državnog inspektorata (DIRH), inspekcija zaštite okoliša početkom ožujka posjetila je uzgajalište u Lukovom Šugarju te tvrtki Adriatic Farming izdala prekršajni nalog jer se uzgoj atlantskog lososa na nadziranoj lokaciji obavljao bez ishođenog rješenja Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije o potrebi procjene utjecaja na okoliš.

“Prekršajnim nalogom izrečena je kazna za pravnu osobu u iznosu od 59.725 eura i za odgovornu osobu u pravnoj osobi 1.194 eura. Na prekršajni nalog uložen je prigovor te je isti proslijeđen na rješavanje nadležnom općinskom sudu”, odgovorili su nam iz DIRH-a

Tvrtka je također zaradila, dodaju iz DIRH-a, i optužni prijedlog zbog toga što joj se krajem protekle godine dogodio bijeg lososa iz uzgajališta, o čemu smo intenzivno izvještavali [1, 2, 3].

Tereti ih se zbog toga što kao posjednik strane vrste nisu spriječili bijeg strane vrste, što je zabranjeno Zakonom o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanja njima.

Koncesija

Tvrtka Adriatic Farming također je prekršila odredbu koncesijskog ugovora koji jasno kaže da se područje pomorskog dobra daje za gospodarsku djelatnost uzgoja kalifornijske pastrve.

Članak 4. ugovora govori da se korisnik koncesije obvezuje da to područje koristi isključivo za uzgoj te vrste. Osim toga, u ugovoru također stoji kako se tvrtka obvezuje brinuti o zaštiti okoliša i prirode u skladu s propisima koji uređuju zaštitu okoliša.

Budući da je inspektorat utvrdio kako je investitor započeo uzgoj atlantskog lososa bez provedenog postupka procjene utjecaja na okoliš te nije spriječio njihov bijeg iz kaveza, očito je kako se Adriatic Farming tih propisa nije držao.

Prema koncesijskom ugovoru, odluku o oduzimanju koncesije donosi davatelj, odnosno Vlada, zastupana po Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture. Među mogućim razlozima za oduzimanje koncesije je i nepoštivanje odredbi ugovora, piše Klimatski portal.

Obratili smo se resornom Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture povodom objave namjere davanja novih koncesija za uzgoj salmonida u Velebitskom kanalu. Zanimao nas je koliko je tvrtka Adriatic Farming platila koncesijskih naknadi državi te je li s tvrtkom potpisan aneks ugovora koji bi joj dozvolio da na lokaciji uzgaja atlantske losose, a ne kalifornijske pastrve za koje je dobila koncesiju.

Također smo htjeli znati je li ministarstvo, kao davatelj koncesije, upoznato s time da iz kaveza uzgajališta bježi atlantski losos. Nadalje, zanimalo nas je ima li ministarstvo podatke o tome koliko je zapravo uspješan uzgoj na ovoj lokaciji te koliko je opravdano davati to područje u koncesiju kada se već pokazalo da su prijašnji pokušaji uzgoja kalifornijskih pastrvi propali te završavali ekološkim devastacijama.

Podaci koji se mogu dobiti na servisu Poslovna.hr svjedoče i da ovaj pokušaj uzgoja nije doživio poslovni uspjeh, budući da tvrtka posluje u višemilijunskom minusu.

Od ministarstva nismo dobili nikakav odgovor, zbog čega smo se javili i ministru Olegu Butkoviću čiji potpis stoji ispod ugovora o koncesiji. On je također ignorirao naš upit.

Tvrtka devastirala i Unu

Prije nešto manje od dvije godine otkrili smo da je tvrtka Adriatic Farming, u naselju Donja Suvaja gdje također posjeduje ribogojilište, napravila ilegalan zahvat postavljanja crpne stanice u rijeku Unu s namjerom da iz nje crpi vodu ljeti, u vrijeme kada je vodostaj ionako nizak.

Nakon objave našeg članka, na teren je izašla inspekcija koja je utvrdila brojne propuste.

Građevinska inspekcija je protiv tvrtke pokrenula upravni i prekršajni postupak. U upravnom postupku građevinska inspekcija je rješenjem naredila investitoru uklanjanje crpne stanice zbog gradnje bez glavnog projekta, a u prekršajnom postupku ih terete zbog toga što je prekršen Zakon o gradnji, piše Klimatski portal.

“Po izvršnosti rješenja o uklanjanju obavljen je kontrolni očevid u kojem je utvrđeno da investitor nije izvršio rješenje i podnio je tužbu nadležnom sudu.  Inspekcijski postupak je u tijeku”, stoji u odgovoru koji smo dobili od inspektorata.

Osim građevinske inspekcije, zbog zahvata na Uni reagirala je i vodopravna inspekcija koja je također pokrenula upravni i prekršajni postupak. U upravnom postupku je rješenjem naredila investitoru poduzimanje zakonom predviđenih mjera, dok ga prekršajnim nalogom tereti kaznom od 31.570 eura jer je utvrđeno da je zahvat izveden bez vodopravne potvrde glavnog projekta.

Nadalje, materijala za reagiranje našla je i veterinarska inspekcija koja je pokrenula prekršajni postupak jer tvrtka nije osigurala da ribe prati svjedodžba o zdravstvenom stanju koju izdaje ovlašteni veterinar, što je u suprotnosti s odredbama Zakona o zdravlju životinja.

Osim toga, kao što smo već pisali, inspekcija zaštite prirode je utvrdila da investitor nije proveo glavnu ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, stoga je pokrenut prekršajni postupak.

Poticaji

Za kraj, valja podsjetiti da, svemu unatoč, tvrtka Adriatic Farming, koju vodi porezni dužnik Miodrag Lacić, dobiva ogromne poticaje od države.

Iz Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo (OPPiR) do sada joj je ukupno isplaćeno 713.426 eura potpore. Pitali smo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (koje je Laciću dalo dozvole za uzgoj pastrvi i lososa) kako je to moguće. Naime, u tom su trenutku vlasnici tvrtke bili netransparentni investicijski fond iz Norveške te Bernard Lacić, sin Miodraga Lacića.

Zanimalo nas je i je li moguće dobiti EU sredstva ako ste porezni dužnik, i to tako da poslovanje prebacite na člana obitelji koji nije porezni dužnik. Iz Ministarstva su nam odgovorili da se kriterij nepostojanja poreznog duga odnosi na razinu korisnika, a ne na fizičke osobe povezane s korisnikom, osobe ovlaštene za zastupanje, dioničare ili slično, piše Klimatski portal.

14. travanj 2025 09:02