
Nautički sajam u Zagrebu donio je niz premijera brodova, motora i brodske opreme koji će obilježiti sezonu pred nama.
Među novitetima se svakako ističe trend polietilenskih brodica dobivenih tehnikom rotacijskom lijevanja.
Koncept je već provjeren, no na tržište su stigli sve napredniji i veći modeli koji nose motore snage do 100 konja i predstavljaju pravu alternativu klasičnim poliesterskim gliserima.
Njihova najveća prednost je smanjeni broj sati potrebnih za proizvodnju što je u današnje vrijeme kroničnog nedostatka radnika zlata vrijedan argument.
Drugi jak adut je jednostavnije održavanje, no pogonski stroj je i dalje potrebno jednako pažljivo čuvati.
O preskakanju servisnih intervala prije zime donosimo poseban tekst jer se taj potez mnogim vlasnicima kao bumerang vratio tijekom ljeta.
Što se sve događa s motorom koji nekoliko mjeseci stoji podignut na krmi broda ispričao je iskusni serviser Robert Katunarić.
Na detaljnom testu predstavljamo atraktivan talijanski gliser Gaia 22 Walkaround koji u kombinaciji s Hondom 200 nudi puno zadovoljstva, kako skiperu tako i putnicima.
Među omiljenim morskim aktivnostima visoko mjesto zauzima scuba ronjenje, a u ovome broju donosimo upute za siguran noćni zaron.
Jadran ne spada u opasna mora, no svakako je korisno znati gdje se nalaze potencijalno opasni morski psi poput modrulja.
Tu pomaže znanstveni projekt tagiranja raža i morskih pasa koji preko GPS-a otkriva zanimljive navike tih ugroženih životinja.
Orade srećom još nisu na toj listi pa ih tisuće komarčerosa ovih dana s posebnim nadahnućem pokušavaju prevariti.
Za to se potrebno opremiti kvalitetnom opremom, a odabir štapa je jedna od tema novoga broja Otvorenog mora.
Uz sve to preporučujemo kolumne Tonke Alujević, Marijana Žuvića, Ede Šegvića, Damira Višića, Alena Solde i još mnogo toga što Otvoreno more čini najpoželjnijom revijom za sve ljubitelje mora i plovidbe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....