StoryEditorOCM

osvrt stručnjaka‘Rusija i Kina profitirale su od blokade Sueskog kanala. Ekonomske posljedice incidenta možda su beznačajne, ali geopolitičke postoje‘

31. ožujka 2021. - 10:26

Privremena blokada Sueskog kanala omogućila je Rusiji i Kini da bolje promoviraju svoje trgovinske rute i dovedu u pitanje američki model globalizacije, napisao je francuski novinar specijaliziran za ekonomske teme François Lenglet u komentaru koji je u srijedu objavio Le Figaro.

"Ekonomske posljedice incidenta možda su beznačajne, ali geopolitičke doista postoje. Odmah nakon nasukavanja broda Ever Given, Rusija je predložila alternativni put između istoka i Europe koji je pet tisuća kilometara kraći nego Sueskim kanalom. Kina je učinila isto s Polarnim putom svile", kaže Lenglet.

Naglašava da se sposobnost stvaranja trgovačkih putova i nadzora nad njima uvijek smatrala obilježjem moći.

Novinar podsjeća da su Sueski kanal izgradili Europljani, uključujući Francuze. Nakon Prvog svjetskog rata za njegovu obranu bila je odgovorna Velika Britanija.

"Ubrzo ustupa mjesto novom svjetskom vođi, Sjedinjenim Državama, koje su kontrolirale trgovačke putove tijekom 20. stoljeća", kaže Lenglet.

"Danas američku dominaciju izazivaju Kina i Rusija, koje žele ponuditi vlastiti model globalizacije vlastitim trgovinskim putovima", zaključuje.

Sueskim kanalom prolazi 12 posto svjetskog teretnog prometa, a ujedno je jedan od najprometnijih plovnih putova za isporuke nafte u svijetu. Kroz njega prolazi osam posto brodova koji prevoze ukapljeni plin. Kanalom prođe 19 tisuća brodova godišnje ili više od 50 dnevno.

image
AFP
24. travanj 2024 03:33