U uvali Osibova, kod Milne na Braču, pronađena je uginula kornjača. Obilježena je, kažu oni koji su je pronašli, u Grčkoj. Nalaznici su obavijestili i policiju.
Kornjača ima više desetaka kilograma, a stručnjaci će tek odrediti vrstu i uzrok smrti, ali ako je to posljedica ljudskog nesavjesnog djelovana - ne bismo se uopće iznenadili!
Naime, kornjače najčešće ugibaju zbog interakcije s ljudima. Iako su sve vrste morskih kornjača zaštićene, često se suočavaju sa slučajnim ulovom u ribolovne alate.
Procijenjuje se da se pridnenim koćama u Jadranskom moru svake godine ulovi preko 5.000 morskih kornjača.
Mreže stajaćice predstavljaju još veći problem u sjevernom Jadranu, budući da se gotovo sve kornjače koje se uhvate u mrežu utope zbog dugotrajnog ostavljanja mreže u moru. Ribolov parangalom također je veliki uzrok smrtnosti morskih kornjača.
Također, budući da se udice lako progutaju, ako se ne uklone one uzrokuju ozbiljne ozljede probavnog trakta.
Morske kornjače prepoznate su kao jedna od najugroženijih skupina na svijetu i sve vrste su uvrštene na IUCN-ov Crveni popis: kempijeva želva i karetna želva su kritično ugrožene; zelena želva je ugrožena; glavata želva, sedmopruga usminjača i pacifička maslinasta želva su rizične; status očuvanja ravnoleđe želve je nejasan zbog nedostatka podataka...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....