
Sustavi obrane od soli i prodora mora već su viđeni u Nizozemskoj, gdje su brane, osim što čuvaju poljoprivredne površine od prodora mora i zaslanjivanja, postale prvorazredna turistička atrakcija. Ako može u Nizozemskoj, zašto ne bi moglo i u delti Neretve?
Govorimo o mobilnoj brani koja će se graditi na rijeci Neretvi kod Komina, kapitalnom projektu Hrvatskih voda koji uskoro ide u realizaciju.
Projekt neki već uspoređuju s melioracijama koje su sredinom prošlog stoljeća preobrazile deltu Neretve i od močvara, legla komaraca malaričara stvorile plodna polja na kojima rastu nepregledne plantaže mandarina. Međutim, zbog erozije tla, ulijevanja mora te općenito nedostatka slatke vode iz gornjeg toka Neretve, gdje su izgrađene brojne hidroelektrane koje "piju" vodu, posljednjih godina svjedočimo intenzivnom zaslanjivanju tla, zbog čega bi dolina Neretve, nekada prozvana hrvatskom Kalifornijom, mogla postati beživotna slana pustinja. Zbog prodora slane vode u podzemne vodotokove suše se pojedine sorte mandarina, a zaslanjivanje tla smanjuje obradive poljoprivredne površine namijenjene intenzivnoj sadnji povrtlarskih kultura.
Nije nepoznato da zalijevanje slanom i nekvalitetnom vodom značajno umanjuje urod voća i povrća. S ovim problemom godinama se bore poljoprivrednici doline Neretve, poglavito u ljetnim mjesecima, kada u neretvanske kanale koji služe za zalijevanje prodre more, a klin slane vode se "rastegne" i preko granice uzvodno sve do Čapljine.
Klin kod Komina
Međutim, nakon najave projekta "obrane od zaslanjivanja", što je kapitalna investicija Hrvatskih voda u idućem razdoblju, odahnuli su neretvanski poljoprivrednici. Sustav je značajan po tome što je osmišljen ne samo kako bi zaustavio prodor zaslanjene-bočate vode, nego i kako bi se sanirala već počinjena šteta na terenu. Sam projekt financira se iz Europskih strukturnih fondova u iznosu od 85 posto, dok će se ostatak novca osigurati iz državnog proračuna.
Planira se graditi tlačni cjevovod, crpne stanice, mikroakumulacije te branu na Neretvi kod Komina, koja će sprječavati prodor klina slane morske vode uzvodno.
Sustav uključuje akumulacije s nezaslanjenom vodom koja će se puštati u sustav navodnjavanja, čime će se ispirati već zaslanjeno tlo. Slatka voda će se putem crpne stanice, mikroakumulacije i tlačne distribucijske mreže dovesti do 2199 hektara poljoprivrednih površina, što će omogućiti ispiranje soli iz gornjega površinskog sloja tla. Time će se poboljšati stanje površinskih i podzemnih voda u dolini rijeke Neretve.
Upravo je mobilna pregrada kod Komina ključan infrastrukturni objekt ovog sustava obrane od zaslanjivanja.
Radovi na građenju pregrade na rijeci Neretvi kao "Etape I. provedbe Projekta zaštite od zaslanjivanja tala i voda područja donje Neretve" trebali bi početi u srpnju ove godine.
Riječ je o investiciji vrijednoj 20,2 milijuna eura bez PDV-a, a rok za dovršetak radova je četiri godine. Upravo je završen postupak javne nabave za odabir najpovoljnijeg izvođača radova. Pristigle su dvije ponude: "Pomgrad inženjering Split" (ponuda na iznos od 37,2 milijuna eura s PDV-om) i "Texo Molior Cavtat" (ponuda 31,7 milijuna eura).
Predmet ovog postupka javne nabave su radovi na građenju mobilne pregrade na rijeci Neretvi s pratećim objektima (brodska prevodnica, riblja staza i kompresorska stanica) u skladu s izdanim upravnim aktom, odnosno dozvolom za građenje.
Ukupan broj bodova za svaku ponudu naručitelj će izračunati zbrajanjem bodova koje je ista ostvarila po pojedinim kriterijima ekonomski najpovoljnije ponude koja se utvrđuje na temelju omjera cijene i kvalitete, doznajemo u Hrvatskim vodama.
Pet mobilnih dijelova
Pregrada bi se koristila za vrijeme sezone natapanja od travnja do rujna, kada je protok Neretve najmanji i kada se najviše manifestira utjecaj zaslanjene vode na poljoprivredno zemljište i kulture nasada u dolini Donje Neretve.
Sama mobilna pregrada projektirana je tako da u ljetnom razdoblju, kada je dotok vode u Neretvi smanjen, bude podignuta sprječavajući tako ulijevanje mora, dok bi u ostalom dijelu godine bila spuštena na dno korita rijeke, gdje bi ostala i u slučaju velikog vodenog vala. Objekt se sastoji od armiranobetonskog temelja i pet čeličnih mobilnih segmenata, koji će spriječiti prodor zaslanjene vode u tok rijeke Neretve.
Kako je predviđeno, uzvodno od pregrade formirat će se bazen "slatke" vode za navodnjavanje neretvanske poljoprivrede. Za neometanu plovnost Neretve predviđena je izgradnja brodske predvodnice koja će moći propustiti brodove duljine do 60 metara i širine dvanaest metara prema Opuzenu i Metkoviću, a za migraciju riba izgradit će se riblja staza, pa su ovakvim projektnim rješenjem zadovoljni i ekolozi, ali i neretvanski turistički djelatnici.
Naime, zbog planiranog razvoja nautičkog turizma i povećanog broja uplovljavanja turističkih brodova u luku Metković, te na zahtjev Grada Metkovića i Dubrovačko-neretvanske županije, Hrvatske vode su kroz izmjenu glavnog projekta povećale brodsku predvodnicu na spomenuta 84 metra, što je dostatno za brod duljine do 60 i širine do 12 metara.
Osim pregrade na rijeci Neretvi, projekt podrazumijeva i gradnju tlačne distributivne mreže za transport "slatke" vode u dužini od 116 kilometara, kojom će se napajati 1887 hektara poljoprivrednih površina, što je "vjetar u leđa" neretvanskoj poljoprivredi.
Neretvanski poljoprivrednici s kojima smo razgovarali puno očekuju od sustava navodnjavanja, koji će im uvelike olakšati ionako težak posao na njivama.
Ako se sustavno zalijeva slanom vodom, mijenja se struktura tla i zemljište je iz godine u godinu manje plodno. Struka je potvrdila da se na područjima gdje se zalijeva kvalitetnom vodom voćarski prinosi udvostruče, a povrtlarski utrostruče, ističu ovdašnji poljoprivrednici, koji napominju da je zbog nekvalitetnog zalijevanja u Neretvi prisutna oscilacija proizvodnje, pa tako jedne godine hektar lubenica može dati prinos i do 70 tona, a druge godine, ako je suša i navodnjavanje se provodi bočatom vodom, upola manje.
Ukupna vrijednost projekta, koji podrazumijeva i sustav navodnjavanja donje Neretva kao i izgradnju mobilne pregrade za obranu od zaslanjivanja, veća je od 70 milijuna eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....