StoryEditorOCM

maritimna baštinaUdruga Palagruza predstavila se u Marseillanu: gradnja gundule pobudila veliki interes, kad je zaplovila zaljevom nastalo je oduševljenje

Piše Dora Čukušić
12. travnja 2022. - 15:17

Hrvatska je kao počasni i jedini inozemni gost gost sudjelovala na festivalu Ecsale a Marseillan, a udruge Palagruza i Cronaves svojim bogatim programom predstavile su hrvatsku maritimnu baštinu.

Festival mora u Marseillanu trajao je od 8. do 10. travnja, a okupio je desetak sudionika, predstavnika svojih tradicijskih brodova i zanata, predstavnika lokalnih proizvođača vina, sira i kamenica, a sve je popratila glazba, putujući trio iz Kalabrije i marseillanska limena glazba

Marion Vindel iz ureda gradonačelnika Marseillana rekla je kako joj je vrlo drago što je hrvatska sudjelovala, a posebno je pohvalila radionice brodogradnje udruge Palagruza.

„Kako je ovo novi festival, bilo je izazovno organizirati sve, no iznimno nam je drago što smo ugostili naše prve inozemne goste“.

Radionice brodogradnje pobudile su veliki interes najmlađih stanovnika Marseillana i okolnih sela. Udruga Palagruza održala je radionicu gradnje gundule pod vodstvom Tea Lovrića, djeca su tijekom radionice sastavljala gundulu i stjecala osnovna znanja brodogradnje, a posebno ih je uveselilo kad je jedna takva gundula zaplovila Marseillanskom lukom.

image
Velimir Bešić

Udruga Palagruza u Komiži je pronašla gundulu staru oko sto godina koju je dao izraditi prvi vlasnik tvornice za preradu ribe Mardešić. Nasljednici su gundulu čuvali godinama, a udruga Palagruza je brodicu dokumentirala i izradila replike na kojima se djeca uče brodogradnji i veslanju.

Osim gundula, udruga Palagruza dovela je i sandulu, ribarski brod duljine 4-5 metara i blago nagnutih bočnih stranica te ravnog dna, a služio je za plovidbu i ribarenje u blizini komiške vale.

Na sandulama se uglavnom veslalo i to sjedeći, stojeći ili po gondolijersku, s krme s jednim veslom, no na sandulama se nekad i jedrilo i to koristeći jedro s dvije lantine. Udruga Palgruza opremila je sandulu jedriljem, a u sklopu radionica i sveukupne prezentacije u Marseillanu joj je dignuto jedro.

image
Velimir Bešić

Posjetitelji festivala mogli su uživati i u izložbama fotografija Velmira Bešića i Borisa Kragića, ali i dobiti sve potrebne i zanimljive informacije o našoj maritimnoj baštini.

Zanimljivost festivala bilo je i natjecanje u otvaranju kamenica, u kojem se okušao član udruge Palagruza, Mate Stanojević.

Impresivno je bilo vidjeli teglenicu Tourmente čija je posada unutrašnjost broda pretvorila u izložbeni prostor i šank za degustaciju domaćih proizvoda. Pažnju je plijenila i džunka, kineski drveni jedrenjak s četiri jarbola.

Po završetku ovog festivala, Palagruza se uputila u Sete gdje će idućih sedam dana sudjelovati na poznatom festivalu Escale a Sete.

image
Velimir Bešić
24. travanj 2024 16:46